Mis imeloom on multimodaalne linn?
Rongiga Tartusse saabudes astub reisija multimodaalsuse sõlmpunkti. Liikleja ees avaneb rikkalik valik viise, kuidas oma teekonda jätkata. Lähedal asuvad bussipeatus, ratta parkimiskohad, Vaksali pargi nurgas olev rattaringluse punkt kui ka ELMO elektriautode laadimis- ja rendipunkt. Heal päeval võib rongilt maha tulles leida eest ka Bolti tõukeratta või CityBee rendiauto. Rattatranspordi edendamiseks on kahel pool Vaksali tänavat loodud spetsiaalsed rattarajad ja hiljuti valmis Vanemuise tänava rattatee. Rongilt tuleva või rongile mineva liikleja jaoks on tehtud liikumine võimalikult sujuvaks ja mugavaks ning seejuures ka loodussõbralikuks.
Selline, liikleja jaoks sujuv ja mugav liiklemine iseloomustabki multimodaalset linna (i.k. multimodal) ehk liikuvusrikast linna. Multimodaalsuse kontseptsioon levib järjest enam linna- ja transpordiplaneerimises. Sisuliselt tähistatakse selle terminiga transpordivõimaluste mitmekesisust ja segakasutust, et vähendada eraautode hulka linnaruumis. Nn liikuvusrikkad linnad pakuvad mitmekesiseid transpordivõimalusi – kõndimine, rattasõit, ühistransport, sõidujagamisteenused – ning arvestavad nende tugevuste, kättesaadavuse ja liiklejate eelistustega viisil, mis toob kaasa suurima efektiivsuse linnaliikluses. Hästi oluline on liikumisviiside sujuv segakasutamise võimalus, et liiklejal oleks kerge ühelt teisele ümber lülituda. Mida sujuvam on üleminek, seda väiksem on eraauto kasutamise ahvatlus.
Lisaks transpordiviiside mitmekesisusele ja nende segakasutuse lihtsusele on multimodaalsetes linnades oluline ka reaalajas info nii ühistranspordi aegadest kui ka renditavate liikumisvahendite kättesaadavusest. IBS kaardistas eelmisel aastal projekti Cities.multimodal raames erinevates riikides ja linnades kasutatavaid reisiplaneerimise lahendusi. Just digilahenduste areng on teinud multimodaalsed linnad võimalikuks. Taaskord saab seda illustreerida Tartu näitel, kus mobiilirakendus „Tartu bussiajad“ kuvab busside reaalajas saabumist ja rakendus „Tartu Smart Bike“ näitab ära kõik rendirataste laenutuspunktid, kaasa arvatud selle, kui palju on neis parajasti vabu rattaid. Mujal maailmas leidub veelgi targemaid lahendusi, mis kuvavad reaalajas infot erinevate transpordivahendite kohta korraga ja võimaldavad sealjuures kõigile neile otse pileteid või kasutamisõigust soetada (vt nt rakendus „Whim“ Helsingis).
Aga milleks ikkagi luua liikuvusrikast linna?
Võttes arvesse suurt linnastumise trendi – näiteks on prognoositud, et 2050. aastaks elab 68% maailma rahvastikust linnades – ja sellega kaasnevaid ummikuid, ajakulu ja heitgaase, on äärmiselt oluline luua transpordivõrgustik, mis suudaks kasvavale survele vastu pidada ja olla sealjuures jätkusuutlik. Vastasel juhul hakkab elukvaliteet linnades langema. Seega, liikuvusrikka linna arendamine on trend targa, loodussõbraliku ja jätkusuutliku linna arendamisel.
Poliitikaanalüütik Astrid Haas on välja toonud keskkondlikud, majanduslikud ja ühiskondlikud kasud, mis kaasnevad multimodaalsuse edendamisega:
Keskkondlikud kasud:
- Vähem heitgaase – liikuvusrikkas linnas väheneb eraautode kasutamine ja on loodud mugavad võimalused loodussõbralikemate alternatiivide kasutamiseks.
- Vähem ummikuid – vähem eraautosid vähendab ka ummikuid, mis omakorda vähendab nii õhusaastet (sest ummikus seisvad autod on tihtipeale keskkonnale ohtlikumad kui sujuvalt liikuvad) kui ka mürasaastet.
Majanduslikud kasud:
- Uued finantsvõimalused – laiendades liikumistrajektoore ja tõstes liikumise efektiivsust tõuseb teede äärse kinnisvara väärtus ja uute kasutusalade potentsiaal. Näiteks tänav, mis oli varem täis eraautosid, võib jalgrattaga ja jalgsi liiklejate osakaalu suurenedes muutuda sobivaks kohaks kohvikutele ja poodidele.
- Suurem liikuvuse efektiivsus – reaalajas ja täpne liikumisinfo võimaldab liiklejatel oma aega tõhusamalt kasutada. Kellelegi ei meeldi oodata 20 minutit ilmaasjata bussi või veeta pool tundi ummikus. Targad digilahendused aitavad tänapäeval selliseid olukordi vältida.
Ühiskondlikud kasud:
- Taskukohane transport – multimodaalsete liikumisviiside suurem efektiivsus võib muuta ühistranspordivõimalused soodsamaks vähese sissetulekuga liiklejate jaoks. Sellel on otsene mõju nende elustiilile ja see võib parandada ka töövõimaluste kättesaadavust.
- Suurem sotsiaalne sidusus – Kui alternatiivsed transpordilahendused muutuvad eraautode kasutajatele piisavalt atraktiivseks, muutuvad ühistranspordisõlmed ja ühistransport ise puutepunktiks erinevate sotsiaalmajanduslike rühmade vahel.
Kõik need kasud ei pruugi avalduda iga linna puhul. Näiteks sotsiaalsed kasud avalduvad tõenäoliselt pigem suurlinnades ja metropolides, kus on pikemad vahemaad, suurem rahvastikutihedus ja sotsiaalmajanduslik ebavõrdsus. Kuid mitmed autotranspordi vähendamisega ja segakasutatavate liikumisviiside juurutamisega seotud hüved saavad tekkida ka Tartus, Tallinnas, Narvas ja teistes Eesti linnades.
Ehkki näiteks Tartu pakub täna üsnagi mitmekesiseid liikumisviise, oli linnapilt alles mõned aastad tagasi hoopis teistsugune kui peamisteks liikumisviisideks olid vaid buss, eraauto ja takso. Ühelt poolt on liikumisviiside mitmekesisusele kaasa aidanud üleüldine tehnoloogia areng ja sõidujagamisteenuste tekkimine, kuid siin on alati roll ka linnaplaneerijatel, kes võtavad vastu otsuseid, kas ja kuidas võimaldada sellised uusi liikumisviise. Inspiratsiooniks soovitame tutvuda IBSi kaardistuse raames loodud kriteeriumite kataloogiga, mis aitab linnadel luua paremaid digirakendusi reisiplaneerimiseks.
Tuleviku linn ei kuulu enam eraautodele, vaid linnaruum on tagasi antud jalgsi ja rattaga liiklejatele. Liikuvusrikkas linnas on ühistranspordi kasutamine mugav, efektiivne ja stigma-vaba. Liikuvusrikas linn on linn, kus on kõigil parem elada. Edukat transpordivahendite segakasutust!
Mart Veliste
Balti Uuringute Instituudi analüütik ja Cities.multimodal meeskonnaliige
Tutvu Balti Uuringute Instituudi liikuvust puudutavate projektidega lähemalt:
- Cities.multimodal (Interreg Baltic Sea Region)
- GreenSAM (Interreg Baltic Sea Region)
- BSR Electric (Interreg Baltic Sea Region)
- SmartEnCity (Horizon2020)