E+ ja ESK programmides osalejate kogemuse arvestamine kõrgkooliõpingutes

Erasmus+ (E+) on programm, mis rahastab haridus-, koolitus- ja noortevaldkonna projekte Euroopa Liidus. Programmi eesmärk on arendada riikidevahelist koostööd, avardada õpilaste ja õpetajate silmaringi ning ühendada kultuure. Toetust saab taotleda õpirändeks ja koostööprojektideks. 

Euroopa Solidaarsuskorpuse (ESK) programm toetab noorteprojekte, et kujundada avatud ühiskonda, soodustada kultuuridevahelist õppimist, suurendada kodanikuaktiivsust ja kaasata eri kogukondi. Toetust saab taotleda vabatahtlikuks teenistuseks ja kohalikeks solidaarsusprojektideks. 

Mõlema programmi kaudu saavad osalejad kogemusi, mida vähemalt teoreetiliselt võiks saada arvestada nende kõrgkooliõpingutes. Varasema formaalse ja mitteformaalse kogemuse arvestamine toimub Eestis üldjuhul VÕTA kaudu (mõne aine või mooduli arvestamine). VÕTA ehk varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine on vahend, mis toetab elukestvat õpet Eesti haridussüsteemis. VÕTA eesmärk on muuta õppimine paindlikumaks, sest see võimaldab õppijal arvestada varasemaid õpinguid, täienduskoolituses või iseseisvalt õpitut ning töökogemust hariduse omandamisel või kutsekvalifikatsiooni taotlemisel. 

Väiksemamahulisi kogemusi võidakse eelduste kohaselt kokkuleppel õppejõuga arvestada ka muul moel. 

Uuringuga soovitakse kaardistada E+ ja ESK programmides osalenute kogemusi ning saada teada, mil määral ja kuidas on osaluse õpiväljundeid võetud arvesse nende kõrgkooliõpingutes. Selleks tutvutakse varasemate uuringutega, viiakse läbi intervjuud kõrgkoolide VÕTA nõustajatega ja kogutakse infot programmides osalenutelt.