Vaatame õunte pealt: IBSu töö viljad aastal 2024

tere-tere-tere, kallis IBS

kuidas aasta sul on möödun’d?

aeg läheb kui sõrmenips

ja õhtusse veerend on töötund

IBSu 2024. aasta on olnud töökas ja eriline ning ibsukad visad ja uudishimulikud teadmistekütid. Tõsi, läbipaistvuse huvides peame tunnistama, et teeme sellist aastastatistikat IBSu ajaloos esimest korda, mistõttu on teoreetiliselt võimalik, et meil on olnud ka veel töökamaid ja edukamaid aastaid. Mitte et see võrdlus nii oluline oleks – ibsukad on aastast aastasse olnud üks innukas seltskond, kes oma avastushimu ja maailmaparandamise sooviga vahel iseennastki ära väsitavad. Aga maailm saab iga aastaga vaksa võrra parem ja pilt sestsamast maakerast tsipa selgem.

IBSu õunad aastal 2024

IBSu viie uurimissuuna tiimid olid sel aastal väsimatud: meie sulest ilmus 12 uuringuaruannet, alustasime 11 uut uuringuprojekti ja jätkasime juba 13 käimasolevat projekti.

Uuringuaruandeid ja muid publikatsioone on meil jõuluvanale salmi kõrvale ette näidata lai valik. Teemad varieeruvad alates kultuuriturismi mõjust kuni teadustaristu kasutajakogemuse ja ministeeriumite ümberkorralduse analüüsini välja.

Oma teadmisi levitasime ka teistel viisidel: nimelt sõitsid IBSu analüütikud ja projektijuhid Kristjan ja Nastja sel aastal lausa 13 korda Tartu ja Narva vahet, et lugeda Tartu Ülikooli Narva Kolledžis Eestis elava Vene vähemuse teemalise loengusarja. Tartus ja Tallinnas korraldasime aga töötubade sarja naississerändajatele, kes said lausa 24 korral teadmisi, kuidas sulanduda Eesti tööturule. CeMeWe projekt ja tasuta koolitused jätkuvad ka järgmisel aastal, inspireerivaid videoklippe kogu maailmast Eestisse kolinud ja hästi lõimunud naistest vaadake IBSu YouTube’i kanalilt.

Ja nagu kõike seda veel vähe oleks, andsime välja ka täispika raamatu, mis erinevalt moodsatest ainult-internetieetri teostest ka trükisoojana meile jahedas sügises rõõmu tõi. Nii sai suurejooneline Eesti Euroopa Liidu välispiiri programm IBSu poolt nii põhjaliku hindamisuuringu vormis kui ka kauni fotoraamatu.

IBSukate teadmistejanu on nii suur, et igapäevasest uurimistööst selle kustutamiseks ei piisa. Vähemasti 6 tükki meist – aga ei või teada, ehk salaja rohkemgi! – on läinud tagasi ülikooli ja püüdlevad veel ühe kraadi poole veel ühel erialal. Kindlasti jõuavad uued oskused ja kontaktid lähiajal ka IBSu uuringutesse.

Uus ja põnev

Uuringud ja projektid on muidugi meie igapäevaelu osa (vt viidet ibsukate tublidusele sissejuhatuses), aga kas me tegime sel aasta ka midagi iseenda jaoks täiesti uut? Eraldi mainimist väärib Herit4Ages projekt, mille raames sai meie endi päikesekollasest kunstiküllasest kontorist uurimisobjekt. Nimelt paigaldasid projektipartnerid meie kontorisse 35 sensorit, et avada miljööväärtuslike majade sisekliima ja renoveerimisvõimaluste telgitaguseid. Katusele saime ka oma pisikese ilmajaama.

Esmakordselt osales IBS Paide Arvamusfestivalil täitsa omaenda paneeldiskussiooniga. Kutsusime arutlema kolleegid Riigikontrollist, Riigikantseleist ja Antropoloogia Keskusest ning küsisime kärpeajastule kohaselt kohe päris tõsiselt ja teravalt: “Uuringud kui avaliku raha prügikast”? Saime selgeks, et tegelikult on just vastupidi: rasketel aegadel tuleb uuringutesse panustada pigem rohkem kui muidu, sest napimat ressurssi tuleb suunata täpsemini ja ühe targalt tehtud uuringu poliitikasoovitused just nimelt selleks häid juhiseid annavadki.

Ibsukad on tööõnnelikud

Organisatsiooni arengu vaatest võtsime sel aastal ette ka HappyMe ekspertide juhendamisel tööheaolu uuringu. Küsisime ohtralt küsimusi iseendalt ja üksteiselt ning andsime ausalt teada, mis me ikkagi sellest IBSus töötamise värgist arvame. Tuleb välja, et väga hästi arvame – 67% meist on absoluutselt tööõnnelikud (sealjuures õnnetu pole mitte keegi!) ja organisatsioonile pühendunud. Viimase näitaja puhul on kusjuures maailma keskmine 23% ja maailma parimate tööandjate keskmine 72%. Nii et kui sa, armas lugeja, veel kahtled, kas IBS on äge, siis saame nüüd oma väiteid ka numbriliselt tõestada.

IBSu magneetilist sära tõestab ka järgmise põlvkonna vool meie juurde. Praktikante oli ja on meil sel aastal koguni kuus! Liis, Amelie, Hedi, Taiger, Karl Hans ja Anneli, oleme teile kõigile tänulikud (dekuj, Amelie!) teie panuse eest ja loodame, et saime ka teisse võrdväärselt panustada. Kolm teist võtavad vapralt ka järgmise aasta koos IBSuga vastu.

Uuel aastal

Aasta lõpu poole on käima läinud ja aasta alul kohe-kohe käivitumas mitmeid põnevaid projekte.

Väike valik plaanidest:

IBSukad lähevad 2025. aasta jooksul vanglatesse kinnipeetavatega vestlema; räägivad Tallinna uus-sisserändajatega nende identiteedist ja huvilistega üle Eesti roheinvesteeringutest; projekteerivad Tartu Hansa kooli läbipaistvate päiksepaneelidega kasvuhoone ja mõtlevad välja, kuidas pakkuda vajadusel ulatuslikku psühhosotsiaalset kriisiabi üle Eesti.

Hoogsalt jätkavad mitmed rahvusvahelised suurprojektid rõhuga keskkonnal. Jaanuaris stardib IBSu osalusel ka üks päris uus Horizon Europe projekt ja seda kõige olulisemal teemal üldse. ClimaGeni projekti raames suurendavad Tartu ja veel neli linna avalike rohealade osakaalu 25% võrra, toetades nii linnade liikumist süsinikuneutraalsuse suunas.

Teeme jõuludel pisukese pausi, imestame ja salvestame endisse, mida kõike me viimase aastaga teada saime. Igatahes ette võetud projektide hulga järgi tundub juba praegu, et 12 kuu pärast ehk detsembris 2025 on IBSu viljapuu vähemasti sama lookas kui praegu. Aga eks vaatame siis jälle, kas nii ka läks – õunte pealt.

Illustratsiooni autor on Ukraina päritolu Eestis elav kunstnik Daria Titova.

Daria andis  pildile pealkirja “Meie kasv 2024. aastal” ja selgitas seda nii: Iga oks sümboliseerib olulist saavutusvaldkonda (nt “Projektid,” “Loengukursus,” “Meeskonna areng”). See on eesmärkide puu, kus erinevatel aastaaegadel ilmuvad okstele saavutused: õunad.